Skip to main content
Nutrinfo

Ukrajna tagadja, hogy a mezőgazdasággal kapcsolatos kompromisszumban gondolkodik az uniós tárgyalásokon

Az ukrán mezőgazdasági ágazat az Európai Unióba történő integrációjának feltételeit tárgyalások során fogják meghatározni – jelentette ki két miniszter is február közepén, tagadva ezáltal, hogy Kijev az EU zöld megállapodás enyhítését fontolgatná.
2024.03.27. | Agrofeed Nutrinfó

Az ukrán mezőgazdasági ágazat az Európai Unióba történő integrációjának feltételeit tárgyalások során fogják meghatározni – jelentette ki két miniszter is február közepén, tagadva ezáltal, hogy Kijev az EU zöld megállapodás enyhítését fontolgatná. Ugyanakkor korábban egy magas rangú tisztviselő azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy Ukrajna a márciusban kezdődő csatlakozási tárgyalások során fontolóra veheti az EU agrártámogatásáról való lemondást a zöld megállapodás enyhítéséért cserébe.

„Ukrajna mezőgazdasági ágazatának az EU közös agrárpolitikájához (KAP) való csatlakozásának feltételeit a tárgyalási folyamat során határozzák meg” – jelentette ki Olha Sztefanyisina miniszterelnök-helyettes és Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter külön nyilatkozatban. „Nem lehet szó a támogatások és segélyek mellőzéséről, mivel a szabályoknak mindenkire ugyanúgy kell vonatkozniuk” – közölték.

A több százmillió ember élelmezésére képes és hatalmas agrárkomplexummal rendelkező Ukrajna tavaly meghívást kapott az EU-hoz való csatlakozásra, a csatlakozási tárgyalások pedig márciusban fognak elkezdődni, hogy az ország jogszabályait összehangolják az uniós követelményekkel. Ukrajna hatalmas mezőgazdasági ágazatának – amely a 2022-es orosz támadás előtt a világ negyedik legnagyobb gabonaszállítója volt – integrálása az EU-ba vélhetőleg mind politikai, mind gazdasági szempontból rendkívül érzékeny kérdés lesz. Kijev hét év alatt 96,5 milliárd euró támogatásra lehet jogosult az EU közös agrárpolitikájából, ha a jelenlegi szabályokat alkalmazzák az Ukrajnával kibővített unióra.

„Úgy tűnik számomra, hogy az ideális tárgyalási stratégia (az ukrán gazdák számára) az, hogy kevesebb korlátozást érjünk el a kereskedelemben és a környezetvédelemben, és mi hajlandóak leszünk mindezeket megtenni támogatásokért cserébe” – jelentette ki egy névtelenségét kérő hivatalnok. Az Európai Bizottság szóvivője egyelőre nem reagált a Reuters megkeresésére.

A tárgyalásokra nehéz időszakban fog sor kerülni, mivel február elején a gazdák Európa-szerte az utcára vonultak, hogy tiltakozzanak az EU-s zöld megállapodásra vonatkozó állatjóléti és növényvédőszer-használati szabályozások, valamint a mezőgazdasági területek 4 százalékának parlagon hagyása ellen. A Kijev számára fizetett támogatások a meglévő tagállamok mezőgazdasági támogatásainak mintegy 20 százalékos csökkenését is előidézheti – írta a Financial Times folyóirat 2023 őszén. Az EU azon döntése, miszerint 2022-ben minden ukrán élelmiszerre kivetendő importvámot eltörölt, máris tiltakozásokat váltott ki a szomszédos tagállamokban, mivel a gazdák az olcsóbb ukrán mezőgazdasági termékekkel való versenyben hátrányokat szenvedhetnek el.

Az Európai Bizottság idén januárban közölte, hogy meghosszabbítja az ukrán exportra kivetett importvámok felfüggesztését. Ugyanakkor intézkedéseket javasolt az Ukrajnából származó mezőgazdasági import korlátozására és a parlagon hagyott földterületekre vonatkozó szabályok rugalmasabbá tételére, hogy ezzel próbálja megfékezni a franciaországi és más EU-tagállamok feldühödött mezőgazdasági termelőinek tiltakozását.

www.reuters.com