Skip to main content
Nutrinfo

Tanulmány a talaj vízszintjének rohamos csökkenéséről

Egy január végén közzétett tanulmány szerint rohamosan csökkent a talajvízszint világszerte az elmúlt 40 évben, amit a fenntarthatatlan öntözés és az éghajlatváltozás okozott.
2024.05.08. | Agrofeed Nutrinfó

Egy január végén közzétett tanulmány szerint rohamosan csökkent a talajvízszint világszerte az elmúlt 40 évben, amit a fenntarthatatlan öntözés és az éghajlatváltozás okozott.

A felszín alatti víz a mezőgazdasági üzemek, a háztartások és az ipar által használt víz egyik fő forrása, így kimerülése súlyos gazdasági és környezeti veszélyeket jelenthet, beleértve a terméshozamok csökkenését és a pusztító földsüllyedést, különösen a tengerparti területeken – olvasható a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.

„A felszín alatti vizek rohamosan gyorsuló csökkenésének egyik legfőbb oka a felszín alatti vizek túlzott felhasználása az öntözéses mezőgazdaság számára” – mondta Scott Jasechko, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik társszerzője.

De az éghajlatváltozás okozta aszály is kihatással van a folyamatra, ami miatt a gazdáknak is több talajvizet kell kiszivattyúzniuk, hogy biztosítsák terményeik öntözését – tette hozzá.

A kimerülés különösen a száraz éghajlatú, kiterjedt szántóföldekkel rendelkező területeken volt jelentős – állapította meg a tanulmány, amely több mint 40 ország 170 ezer kútját vizsgálta meg. Észak-Kína, Irán és az Egyesült Államok nyugati része a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozott.

A tanulmányban megfigyelt 1693 vízadó réteg – a talajvizet tároló porózus vagy üledékes kőzetek tartoznak ide – több mint egyharmada 2000 és 2022 között évente legalább 0,1 métert csökkent, 12%-ban pedig az éves csökkenés meghaladta a fél métert is. A legsúlyosabban érintett spanyolországi, iráni, kínai és egyesült államokbeli vízadó rétegek némelyike évente több mint 2 métert csökkent az említett időszakban. A vizsgált vízadó rétegek mintegy 30 százalékában a csökkenés üteme 2000 óta felgyorsult.A szivattyúzható vízmennyiség korlátozására irányuló helyi intézkedések eredményeként néhány vízadó réteg javult az időszak során. A vízadó rétegek máshonnan elvezetett vízzel is feltölthetők. Jasechko szerint azonban az ilyen helyreállítások „eléggé ritkák” és sokkal több munkát igényelnek.

https://www.reuters.com