Skip to main content
Nutrinfo

Lignocellulóz hulladékból állítanának elő takarmányt Iránban

Iráni tudósok egy csoportja kifejlesztett egy eljárást a lignocellulóz hulladék nitrogénben gazdag állati takarmányként való feldolgozására.
2024.02.21. | Agrofeed Nutrinfó

Iráni tudósok egy csoportja kifejlesztett egy eljárást a lignocellulóz hulladék nitrogénben gazdag állati takarmányként való feldolgozására. Állításuk szerint ez az első ilyen technológia a globális takarmányiparban. Iránban évente mintegy 21,5 millió tonna szalmából származó lignocellulóz-hulladék keletkezik – mondta Dr. Kian Mehr, a kutatás egyik vezetője. Ezek olcsó és bőséges rostforrások, bár a takarmányipari felhasználásukat hagyományosan az alacsony emészthetőség korlátozta. Ennek a problémának a megoldása óriási gyakorlati jelentőséggel bír Irán számára, amely jelenleg nagymértékben függ a takarmányimporttól.

A tudósok elmondták, hogy a lignocellulóz biomassza emészthetőségének javítására nitrogénnel dúsítást és oxidációt alkalmaztak, bár további részleteket nem közöltek. Egy sor előzetes kísérlet azt mutatta, hogy a kifejlesztett technológiával feldolgozott biomassza a szarvasmarha-takarmányhoz adva 67%-kal csökkenti a metánkibocsátást is. A feldolgozás kevés időt vesz igénybe, környezeti hőmérsékletet és nyomást igényel, és a biomassza széles skáláján alkalmazható szilárd állapotban, anélkül, hogy előzetesen vegyszereket kellene kivonni – mondta Dr. Mehr a kifejlesztett módszer előnyeiről szólva. Emellett szinte hulladékmentes, és nem jár mérgező melléktermékek keletkezésével. A lignocellulóz-hulladék takarmánypellet előállítására is alkalmas, köszönhetően a magas lignintartalomnak, amely természetes kötőanyagként szolgál.

Elméletileg, a tudósok szerint a lignocellulóz hulladék takarmánykomponensként való felhasználásával a takarmánygyártók energiaköltségeket takaríthatnának meg, és kevesebb kötőanyagra lenne szükségük. Másrészről viszont úgy tűnik, hogy a technológia még messze van a kereskedelmi forgalomba hozataltól. A lignocellulóz hulladék feldolgozása eddig csak laboratóriumi körülmények között történt. A kutatók úgy vélik, még ki kell alakítaniuk módszerüket, mielőtt azt tömeggyártásra kínálnák.

allaboutfeed.net