Skip to main content
Baromfi, Nutrinfo

Egy digitális radiográfiai megoldás, amely átformálhatja a baromfitenyésztés

Az élő tyúkok csontsűrűségének gyors és biztonságos elemzési módszere segíthet a baromfitenyésztőknek kiválasztani a tenyésztéshez szükséges optimális madarakat az állatok egészségének és jólétének javítása érdekében.
2024.02.14. | Agrofeed Nutrinfó

Az élő tyúkok csontsűrűségének gyors és biztonságos elemzési módszere segíthet a baromfitenyésztőknek kiválasztani a tenyésztéshez szükséges optimális madarakat az állatok egészségének és jólétének javítása érdekében. A brit Roslin Intézet tudósai olyan digitális röntgeneljárást fejlesztettek ki, amely körülbelül 45 másodpercet vesz igénybe, a tyúkok és a baromfitenyésztők számára is praktikus, és megbízható, reprodukálható eredményeket ad.

A British Poultry Science folyóiratban bemutatott újszerű módszerük lehetővé teszi a tenyésztők számára, hogy figyelembe vegyék a csontsűrűséget a tojótyúkok kiválasztásakor, amelyeknél a tojástermeléssel járó biológiai változások miatt fennáll a törések kockázata. A digitális röntgentechnológia közelmúltbeli fejlődése lehetővé tette a kutatók számára, hogy továbbfejlesszék a csontsűrűséggel kapcsolatos képek rögzítésére és elemzésére szolgáló technikájukat. Módszerük lényege, hogy gyors digitális röntgenfelvételeket készítenek élő tyúkokról, amelyekből kiszámítható a láb csontsűrűsége, az adatok pedig digitálisan azonnal megoszthatók. A kutatók úgy optimalizálták módszerüket, hogy minimális expozíciós idő alatt tiszta képet kapjanak. Megközelítésüket a csirkék röntgenfelvételeiből származó eredmények és a csirkecombcsontok elemzéséből származó eredmények összehasonlításával validálták.

A körülbelül 45 másodpercet igénylő eljárás gyors és praktikus alternatívát kínál a hagyományos képalkotó eljárásokkal, például a kettős energiájú röntgenabszorpcióval, a digitalizált fluoroszkópiával és a CT-vizsgálatokkal szemben. Az erős csontok jobb egészségi állapotot és a törések kockázatának csökkenését jelentik a környezetükben szabadon mozgó madarak esetében. A csirke szegycsontja különösen hajlamos a sérülésre, és ugyanezen kutatócsoport korábbi kutatásai kimutatták, hogy a láb csontsűrűsége genetikailag összefügg a szegycsont sűrűségével és a törés kockázatával. A csontsűrűség mérésének új, gyakorlatias módszerének állatjóléti jelentősége is van, ugyanis segíthet a csontok egészségét szolgáló táplálkozási és tartástechnológiai megoldásokhoz kapcsolódó kutatásokhoz szükséges állatok számának csökkentésében is.

thepoultrysite.com