Skip to main content
Baromfi, Nutrinfo

Az élesztő használata a baromfitakarmányban csökkentheti a szalmonella előfordulását

A Saccharomyces cerevisiae boulardii nevű élesztőgomba javíthatja az élelmiszerbiztonságot, csökkentheti a szalmonella megtelepedését, és fokozhatja a bélrendszer helyes működését a baromfitápokon keresztül.
2024.03.08. | Agrofeed Nutrinfó

A Saccharomyces cerevisiae boulardii nevű élesztőgomba javíthatja az élelmiszerbiztonságot, csökkentheti a szalmonella megtelepedését, és fokozhatja a bélrendszer helyes működését a baromfitápokon keresztül.

„Megvizsgáltam ezt az élesztőgombát, a múltbeli adatoktól egészen a legfrissebb kutatási eredményekig annak érdekében, hogy ez az élesztőgomba hatásos eszköz lehessen bizonyos termékekben” – magyarázta Dr. Bill Potter, az Elanco vállalat élelmiszerbiztonsági tanácsadója, a 2023-as Poultry Tech Summit konferencián.

A Saccharomyces cerevisiae boulardii-t eredetileg a borfeldolgozás javítására fedezték fel. Névadója, Henry Boulard 1920-ban Indokínába utazott, hogy új élesztőtörzseket keressen, amelyek felhasználhatók az erjesztési folyamat során. Sajnos ez a látogatás éppen egy időben történt az akkori kolerajárvánnyal. „Észrevette, hogy az ottani bennszülöttek egy része bizonyos növényekhez, mint például a licsi gyümölcséhez nyúlt” – mondta Potter, megjegyezve, hogy az ebből a gyümölcsből készült tea enyhülést hozott a kolera okozta bélrendszeri problémákra. „Ahogy mondani szokták, a többi már történelem” – tette hozzá.

Az élesztőgombának három fő hatása van: a mikrobiom egyensúlyának fenntartása, a természetes védekezőképesség javítása és a bélegészség megóvása. A Saccharomyces cerevisiae boulardii egyik legkülönlegesebb tulajdonsága, hogy képes megkötni az oxigént. Más szóval, elvonja az oxigént, ezáltal javítva az élelmiszerbiztonságot, hiszen a felesleges oxigént különben a Salmonella, az E. coli és más kórokozók hasznosítanák a baromfi bélrendszerében.

Kereskedelmi kísérletek során a Saccharomyces cerevisiae boulardii-val kiegészített takarmánnyal táplált csirkéknél jelentősen csökkent a kórokozók megtelepedése. Egy másik vizsgálat során hasonló E. coli csökkenést tapasztaltak egy tojótyúk-telepen. A Saccharomyces cerevisiae boulardii nem csodaszer, figyelmeztetett Potter, de ha az élesztőgombát más kezelési stratégiákkal együtt alkalmazzák, javítható az élelmiszerbiztonság.

www.wattagnet.com