Alternatív gabonatőzsdét hoznának létre a BRICS-országok
A BRICS-országok nyilatkozatban üdvözölték a szervezetközi gabonatőzsde létrehozásáról szóló javaslatot az oroszországi Kazanyban tartott háromnapos csúcstalálkozót követően. A dokumentumban a BRICS tagjai megerősítették a tisztességes mezőgazdasági kereskedelmi rendszer kialakításának, valamint a rugalmas és fenntartható mezőgazdaság megvalósításának szükségességét.
„Örömmel fogadjuk az orosz fél azon kezdeményezését, hogy a BRICS-tagállamokon belül létrehozzunk egy gabonakereskedelmi programot, amelyet a későbbiekben fejleszteni szeretnénk más mezőgazdasági ágazatok irányába” – olvasható a nyilatkozatban.
Az elmúlt évben Oroszország folyamatosan lobbizott az immár kilenc feltörekvő gazdaságot tömörítő csoportosulás (2024 elején a BRICS szövetséghez csatlakozott Egyiptom, Etiópia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek is, így a kibővített szövetségre BRICS+ néven hivatkoznak) infrastruktúrájának kiépítése mellett. Az Orosz Gabonaexportőrök Szövetsége (OGSZ) a tervezett gabonatőzsdét a nemzetközi olajkartell (OPEC) analógiájaként jellemezte a globális gabonapiacon. Ez arra utal, hogy a tőzsde jelentős befolyást gyakorolhatna a globális gabonaárakra és a kereskedelem dinamikájára.
Az ugyanakkor nem teljesen egyértelmű, hogy a többi BRICS-tag is ilyen szerepet szánna-e a szervezetnek, mivel az OPEC-től eltérően a BRICS-ben nem csak gabonaexportőrök, hanem jelentős importőrök is vannak. A BRICS-en belüli érdekek sokfélesége potenciális kihívásokhoz vezethet a tőzsde szerkezetére és működésére vonatkozó konszenzus elérésében.
A kazanyi csúcstalálkozón Vlagyimir Putyin orosz elnök ismét megerősítette a projekt megvalósítására irányuló szándékát. Azt állította, hogy a BRICS gabonatőzsde többek között segíteni fog megvédeni a nemzeti piacokat a „negatív külső beavatkozástól, spekulációktól és a mesterséges élelmiszerhiány létrehozására irányuló törekvésektől.”
A mezőgazdasági és ahhoz kapcsolódó termékek kereskedelme a jövőben meghaladhatja az egy billió dollárt a BRICS árutőzsdéjén – nyilatkozta Eduard Zernyin, az OGSZ vezérigazgatója. Ha ezt sikerülne elérni, akkor a világ egyik legnagyobb piaca jöhetne létre mezőgazdasági termékek számára, ami komolyan növelhetné a BRICS befolyását a globális élelmezésbiztonság területén.
Zernyin szerint a gabonatőzsde megemlítése a kazanyi nyilatkozatban megkönnyítheti a megfelelő infrastruktúra létrehozását. „Most már meg lehet kezdeni a projekt gyakorlati megvalósítását. Ehhez jelentős szervezési erőfeszítésekre lesz szükség a mezőgazdasági hatóságokon túl főként a BRICS-országok pénzügyi hatóságaitól, mivel a tőzsdék, köztük az árutőzsdék is, az ő felelősségi körükbe tartoznak” – tette hozzá.