Skip to main content
Nutrinfo, Sertés

A sertéseken végzett kutatás utat nyit az emberi belélegezhető vakcina kifejlesztéséhez

Egy sertéseken végzett vizsgálat azt bizonyítja, hogy az inhalációs vakcinák csökkenthetik a vírusátvitelt és javíthatják a hatékonyságot, ami egy fontos lépés az emberi felhasználásra szánt vakcinák fejlesztésére.
2025.03.14. | Agrofeed Nutrinfó

Egy sertéseken végzett vizsgálat azt bizonyítja, hogy az inhalációs vakcinák csökkenthetik a vírusátvitelt és javíthatják a hatékonyságot, ami egy fontos lépés az emberi felhasználásra szánt vakcinák fejlesztésére.

A Covid19 világjárvány 2020-as megjelenése óta egyre nagyobb az érdeklődés a vakcinák nyálkahártyán történő beadása iránt az izomba adott injekciók helyett. Angliai kutatók egy kísérlet keretén belül sertéseket használtak modellként a nyálkahártyán beadott influenza elleni vakcinák vizsgálatára az immunreakciót megfigyelve. Az emberi tüdőben az immunválaszok mérése nem lehetséges. E kihívás leküzdésére a kutatók sertéseket használták modellként, mivel azok légzőrendszere anatómiailag-, és funkcionálisan hasonló az emberéhez. A beoltott sertések tüdejéből és véréből vett mintákból matematikai modellezés segítségével kimutatták, hogy a tüdő válaszreakciói a vérvizsgálatokból előre jelezhetők, ami megkönnyíti a vakcina hatékonyságának értékelését az emberek számára.

Ahhoz, hogy a vakcinák piacra kerüljenek, kritikus fontosságú a védettség korrelátumainak meghatározása – ezek olyan markerek, amelyek megbízhatóan előre jelzik a vakcina hatékonyságát az emberi szervezetben. Tanulmányunkban olyan lehetséges vizsgálatokat, mintavételi időket és mintatípusokat (például vér- és tüdőmintákat) vizsgáltunk, amelyek meghatározhatják a védettség összefüggéseit az emberekben – árulta el Dr. Simon Gubbins, a Pirbright Intézet transzmissziós biológiai kutatócsoportjának vezetője. A kutatás megállapította, hogy a vérben lévő immunválaszok megbízhatóan tükrözik a tüdőben lévő válaszokat, így alkalmas módot kínálnak a légzőszerveket célzó vakcinák hatékonyságának vizsgálatára. Az eredmények betekintést nyújtanak abba, hogy az immunválaszok hogyan mérhetők könnyen hozzáférhető vérmintákból és megalapozzák a nyálkahártyán beadott vakcinák jövőbeli tesztelését a klinikai vizsgálatokban – magyarázta Sarah Gilbert, az Oxfordi Egyetem professzora.

A Frontiers in Immunology című szaklapban 2025 január végén közzétett tanulmány eredményei messzemenő hatással vannak a nyálkahártyán beadható vakcinák jövőbeli fejlesztésére vonatkozóan. A sertésmodell azon képessége, hogy szorosan utánozza a légúti fertőzésekre, például az influenzára adott emberi immunválaszt, ideális platformmá teszi a vakcina hatékonyságának tesztelésére. A kutatás a nyálkahártya-vakcinák hatékonyságát és az immunvédelem mérésének legjobb módszereit vizsgálja. Célja, hogy megalapozza a jövőbeli vakcinákat, jobb védelmet nyújtson a légúti vírusok ellen, ezzel javítva a globális közegészséget.

feedstrategy.com