A plazmakezelés csökkenti a gabonában lévő mikotoxinok mennyiségét
A búza- és árpaszemek atmoszférikus hidegplazmával történő kezelése csökkenti a mikotoxinszintet és fokozza a magok csírázását. Kanadai kutatók kimutatták, hogy a jellemzően magas hőfokra felhevített anyag viszonylag alacsony hőmérsékletű változatát használva lehetséges csökkenteni a meleg és párás körülmények között tenyésző gombák által okozott káros toxinok szintjét.
Ehsan Feizollahi, az Albertai Egyetem kutatója szerint a felfedezés az élelmiszerfeldolgozó- és a takarmányipar számára hatékonyabb és eredményesebb módszereket biztosíthat a gabonafélék feldolgozására, amelyek megfelelők lehetnek a fogyasztók számára. A mikotoxinok veszélyt jelentenek mind az állatállományra, mind pedig az emberi egészségre egyaránt.
Feizollahi azt mondta, mivel a mikotoxinok ellenállnak a magas hőmérsékletnek, ezért kihívást jelent a gabonákból történő sikeres eltávolításuk: „Jelenleg nincs hatékony módszer a gabonában található mikotoxinok csökkentésére”, majd kiemelte, hogy az olyan általános élelmiszerfeldolgozási gyakorlatok, mint a sütés csak részben képes eltávolítani őket: „Jobb fertőtlenítési módszereket kell találnunk.”
A kutató a plazmát két formában hozta létre: ionizált gázként és folyadékként. Ezt követően pedig két olyan mikotoxinnal (zearalenonnal és deoxinivalenollal) fertőzött árpa- és búzaszem kezelésére használta ezeket, amelyek Kanadában és világszerte különösen nagy gondot okoznak. A plazma használata a szemek fertőtlenítésére 54%-kal csökkentette a két toxin szintjét, amit a Feizollai munkáját is felügyelő M.S. Roopesh professzor ígéretes kezdetnek nevezett.
„Olyan tényezők figyelembevételével, mint a plazma típusa, a kezelési feltételek és a kezelési idő, sokkal többet tudtunk elérni 54 százaléknál. Ez végső soron azt jelenti, hogy a gazdák több gabonát használhatnak fel, így kevesebb hulladék keletkezik, egészségügyi szempontból pedig az emberek és az állatok úgy fogyaszthatják a gabonát, hogy a mikotoxinoktól nem kell tartaniuk” – tette hozzá Roopesh.
A kutatók azt is megállapították, hogy az általuk alkalmazott kezelési eljárások csak rövid időt vesznek igénybe (egy perctől egy óráig terjedő időintervallumot), ami potenciálisan növeli az élelmiszer-feldolgozóipar hatékonyságát. A kezelések környezetvédelmi szempontból is fenntarthatóak.