Alacsony költségekkel lehet kezelni a tehenek méhfertőzését egy tanulmány szerint

A Pennsylvaniai Állami Egyetem (Penn State) új kutatása szerint bizonyos orvosi eljárásokban már alkalmazott cukoroldat csökkentheti az antibiotikumok használatát és a kezelési költségeket a tejelő szarvasmarhák gyakori méhfertőzésének kezelésében. A vizsgálat során a kutatók a klinikai metritiszben szenvedő teheneket vagy a ceftiofur antibiotikummal kezelték, vagy a fertőzött méhváladékot leszívták, majd a méhet egy dextróz nevű cukoroldattal átöblítették. Adrian Barragan, a Penn State oktatója szerint mindkét kezelés egyformán hatásosnak bizonyult a fertőzés kezelésében, bár az antibiotikum a legsúlyosabb fertőzésben szenvedő tehenek esetében a dextrózhoz képest jobbnak bizonyult.
A kísérlet során a dextrózkezelés átlagos költsége állatonként körülbelül 60 dollár volt, míg az antibiotikumos kezelésé 340 dollárba került. A dextrózoldat, a glükóz egy formája, egy kereskedelmi forgalomban kapható termék, amelyet már használnak olyan állapotok kezelésére, mint a ketózis és a Downer-szindróma. A kutatók egy ideje már sejtették, hogy más felhasználási módjai is lehetnek – a kísérleti eredmények azonban eddig vegyesek voltak.
Egy 2016-os tanulmányban a dextróz ígéretesnek bizonyult a metritisz enyhébb, szubklinikai formáinak kezelésében. Barragan szerint az ilyen enyhe fertőzésben szenvedő tehenek általában maguktól meggyógyulnak. Ezért Barragan csoportja egy utóvizsgálatban megpróbálta a dextrózt megelőző kezelésként alkalmazni a metritisznek kitett tehenek esetében. Ebben az esetben a dextróz beadása növelte annak az esélyét, hogy a tehénben végül kialakuljon a fertőzés. Barragan szerint azoknál a teheneknél, amelyeknél még nem alakult ki fertőzés, a méh dextrózzal történő átöblítése hatékonyan táplálhatja a jelen lévő baktériumokat. Ez azért fordulhat elő, mert a méhben lévő egészséges folyadék megakadályozza, hogy a dextróz a kiszáradás révén a baktériumok elpusztításához szükséges koncentrációt érjen el – ahogyan az a legutóbbi vizsgálatban látható volt, ahol a dextróz aktív, klinikai szintű fertőzések ellen bizonyult hatékonyabbnak.
A dextróz más fertőzések, például a tőgygyulladás kezelésében is segíthet, de ez további vizsgálatokat igényel. Barragan megjegyezte, hogy bár az egyetemen nemrégiben végzett kísérlet eredményei meglepően ígéretesek voltak, ez nem jelenti azt, hogy a termelők minden esetben lemondhatnának az antibiotikumos kezelésekről. A vizsgálat mintaalanya kevés volt, és míg a mérsékeltebb tünetekkel küzdő tehenek teljesen felépültek, a legsúlyosabb tüneteket mutatók viszont a termelékenység csökkenésének jeleit mutatták, amikor csak dextrózzal kezelték őket.