Sürgős állami támogatásra szorul az ukrán tejágazat
Az ukrán parlament február 8-án tárgyalt a tejipar jelenlegi helyzetéről. Arszen Didur, az Ukrán Tejipari Vállalkozások Szövetségének ügyvezető igazgatója elmondása szerint a fő napirendi pont a tejfeldolgozók panasza volt a nyerstejhiánnyal kapcsolatban. Az ukrán Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Minisztérium előzetes számítása szerint 2023-ban Ukrajnában a tehénállomány 4 százalékkal csökkent, azaz 1,29 millióra esett vissza. A hiány növeli a nyomást a teljes értékláncban, ami megemeli az árakat. Például a vaj átlagára az ukrán piacon tavaly 40 százalékkal ugrott meg. „Az [ukrán tejfeldolgozók esetében] az átlagos kapacitáskihasználtsági arány 50–60 százalék. Ez hatással van a termelési költségekre és a versenyképességre is” – mondta Didur a Telegraf nevű helyi lapnak. Állami támogatás nélkül a tejipari vállalatok nem fogják korszerűsíteni a termelési kapacitásaikat, és nem fogják tudni a tavalyi szinten sem fenntartani a működésüket.
A helyzet olyannyira súlyosnak tűnik, hogy az ukrán élelmezésbiztonság is veszélybe kerülhet. Didur jelezte, hogy Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsa annak érdekében, hogy a tejipar helyzete ne romoljon tovább, rendeletet adott ki, amelyben utasította a hatóságokat a 10 éves fejlesztési terv megkezdésére. Enélkül várhatóan az ágazat fokozatos gyengülése következik. „Ha nem ösztönözzük a tejtermelést és nem növeljük az állatállományt állami támogatással – jelentette ki Didur. –, akkor folyamatos veszteségeink lesznek. Ennek következtében természetesen magasak lesznek a nyersanyagárak. Már most is elveszítettünk néhány külföldi piacot a megnövekedett költségek miatt – mondta, majd hozzátette, hogy a hazai piac is elveszhet. „Ha már ma jelentősen vesztünk a sajtok esetében, akkor holnap a túróban, valamint ugyanezekben a tejtermékekben is kudarcot fogunk szenvedni.”
A 2024-es ukrán nemzeti költségvetés azonban már összeállt és nem tartalmaz külön forrásokat a tejágazat támogatására. A törvényhozók által az ágazat számára jóváhagyott bármilyen támogatás legkorábban 2025-ben érkezhet. Addig is fontos kérdés, hogy az amúgy is nehéz helyzetben lévő nemzeti költségvetés megengedheti-e magának a tejtermelőknek nyújtott támogatásokat egyáltalán.